1,000.00ден

In Stock
Brand:

Description

Reprovet female ВИТАМИН МИНЕРАЛЕН ДОДАТОК КАЈ КУЧИЊА НА КУЧИЊА И МАЧКИ

Содржи по кг: Витамин А, ретинил ацетат 700.000 IU, витамин Д3, холекалциферол 40.000 IU, витамин Е, dl-алфа-токоферил ацетат 6.000 mg, витамин К3, менадион натриум бисулфит 100 mg, витамин Б1, тиамин 20 мг, тиамин 20 мг , витамин Б6, пиридоксин хидрохлорид 150 mg, витамин Б12, цијанокобаламин 40 mcg, витамин Ц, аскорбинска киселина 400 mg, фолна киселина 400 mg, железо (Fe-хелат) 1.000 mg, бакар (Cu-хелат) 200 mg, цинк ( -сулфат) 1.500 mg, цинк (Zn-хелат) 700 mg, манган (M-сулфат) 700 mg, јод 50 mg, селен (Se) 10 mg, селен квасец 15 mg, екстракт од мацинска трева 300.000 mg, омега 3- од Schizochytrium limacinum) 2.000 mg,

Содржина на помошни материи: пивски квасец, целулоза, силициум диоксид, магнезиум стеарат.

Редовна, дневна препорачана доза: 1 таблета до 10 kg телесна тежина

ПРЕПОРАКА ЗА УПОТРЕБА Reprovet female се користи до 3 месеци непрекинато, потоа се прави пауза. Кај женките кои имаат редовен циклус, тој започнува 1,5 до 2 месеци пред очекуваниот циклус и се користи до половина од бременоста, што е вкупно 3 месеци. Кај женките кои имаат подолга пауза помеѓу циклусите, суплементацијата започнува 5-6 месеци по претходниот циклус. Важно е да се даде Reprovet female во првиот месец од бременоста, бидејќи неговиот состав може да помогне да се добие здраво и витално легло со посилен имунолошки систем.

REPROVET women ја забрзува овулацијата и созревањето на јајце клетките, спречува бројни компликации кои го спречуваат зачнувањето, помага во растот и развојот на плацентата и фетусот.

MACINA TRAVA (лат. Marrubium vulgara) позитивно делува на воспоставување на нормален сексуален циклус кај женките, ја регулира работата на половите жлезди и производството на полови хормони. Со нормализирање на лачењето на половите хормони се стабилизира функционирањето на репродуктивните органи. Најчеста причина за неплодност секако е хормоналната нерамнотежа.

ФОЛНА КИСЕЛИНА (Витамин Б9), витамин Б6, витамин Б12 ги спречуваат најчестите компликации кај трудниците како спонтан абортус, абрупција на плацентата, предвремено породување, абнормалности на мозокот и ‘рбетниот мозок. Дневните потреби за витамин Б9 за време на бременоста се мултиплицираат и обично не го задоволуваат внесот на храна. Фолната киселина е одговорна за многу функции во организмот, особено во процесите на диференцијација и раст на ембрионските и феталните клетки.Важно е да се нагласи дека најголем дел од штетите предизвикани од недостаток на витамин Б9 се случуваат во текот на првите неколку недели од бременоста. Затоа, неопходна е суплементација пред зачнувањето.

Витаминот Б2 помага во производството на енергија потребна за развој на коските, мускулите и нервниот систем на овошјето. Во отсуство на овој витамин, кученцата и мачињата може да бидат склони кон анемија, слаб раст, варење, како и послаб имунолошки систем.

Витаминот Е ја подобрува функцијата на половите органи, го нормализира лачењето на естроген и прогестерон и придонесува за созревање на јајце клетките. Витаминот Е е еден од најсилните антиоксиданси, кој ги уништува штетните слободни радикали кои можат да го уништат генетскиот материјал. Исто така, докажано е дека витаминот Е може да помогне да се постигне поголема дебелина на ендометриумот (внатрешниот слој на матката), што ги зголемува шансите за зачнување.

Витаминот А го помага развојот на коските и забите кај кученцата и мачињата, како и на имунолошкиот систем. Кај кучките дејството на витаминот А најмногу е на зајакнување на слузокожата на репродуктивниот тракт, а со тоа ја зголемува отпорноста на инфекции и негативното дејство на микроорганизмите.

Витаминот Д е добро познат како основна компонента неопходна за добра апсорпција на калциум, а особено е важен за развојот на забите и коските на фетусот. Витаминот Ц помага да се апсорбира железото и да се изгради здрав имунолошки систем кај мајката и фетусот.

Цинкот е важен за растот на фетусот, бидејќи помага во клеточната делба (примарниот процес во растот на ткивата и органите на плодот). Железото е неопходно за формирање на црвени крвни зрнца и како потпора бидејќи го зголемува волуменот на крвта кај кучките и мачките. Тешко е да се земе од храна во доволни количини за да се задоволат сите потреби. Без доволно железо, фетусот ќе ги „повлече“ резервите на мајката, често предизвикувајќи нејзина анемија и исцрпеност. Дополнувањето на железо преку суплементација ќе ја ублажи оваа состојба.

Омега 3 масните киселини се неопходни за интраутериниот развој на мозокот и нервниот систем.Кај сексуално зрелите кучки овие киселини ги спречуваат воспалителните процеси на мукозната мембрана, а во исто време позитивно влијаат на синтезата на хормоните.

 

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.