1,100.00ден

In Stock
Brand:

Description

Reprovet female ВИТАМИН МИНЕРАЛЕН ДОДАТОК КАЈ КУЧИЊА НА КУЧИЊА И МАЧКИ

Содржи по кг: Витамин А, ретинил ацетат 700.000 IU, витамин Д3, холекалциферол 40.000 IU, витамин Е, dl-алфа-токоферил ацетат 6.000 mg, витамин К3, менадион натриум бисулфит 100 mg, витамин Б1, тиамин 20 мг, тиамин 20 мг , витамин Б6, пиридоксин хидрохлорид 150 mg, витамин Б12, цијанокобаламин 40 mcg, витамин Ц, аскорбинска киселина 400 mg, фолна киселина 400 mg, железо (Fe-хелат) 1.000 mg, бакар (Cu-хелат) 200 mg, цинк ( -сулфат) 1.500 mg, цинк (Zn-хелат) 700 mg, манган (M-сулфат) 700 mg, јод 50 mg, селен (Se) 10 mg, селен квасец 15 mg, екстракт од мацинска трева 300.000 mg, омега 3- од Schizochytrium limacinum) 2.000 mg,

Содржина на помошни материи: пивски квасец, целулоза, силициум диоксид, магнезиум стеарат.

Редовна, дневна препорачана доза: 1 таблета до 10 kg телесна тежина

ПРЕПОРАКА ЗА УПОТРЕБА Reprovet female се користи до 3 месеци непрекинато, потоа се прави пауза. Кај женките кои имаат редовен циклус, тој започнува 1,5 до 2 месеци пред очекуваниот циклус и се користи до половина од бременоста, што е вкупно 3 месеци. Кај женките кои имаат подолга пауза помеѓу циклусите, суплементацијата започнува 5-6 месеци по претходниот циклус. Важно е да се даде Reprovet female во првиот месец од бременоста, бидејќи неговиот состав може да помогне да се добие здраво и витално легло со посилен имунолошки систем.

REPROVET women ја забрзува овулацијата и созревањето на јајце клетките, спречува бројни компликации кои го спречуваат зачнувањето, помага во растот и развојот на плацентата и фетусот.

MACINA TRAVA (лат. Marrubium vulgara) позитивно делува на воспоставување на нормален сексуален циклус кај женките, ја регулира работата на половите жлезди и производството на полови хормони. Со нормализирање на лачењето на половите хормони се стабилизира функционирањето на репродуктивните органи. Најчеста причина за неплодност секако е хормоналната нерамнотежа.

ФОЛНА КИСЕЛИНА (Витамин Б9), витамин Б6, витамин Б12 ги спречуваат најчестите компликации кај трудниците како спонтан абортус, абрупција на плацентата, предвремено породување, абнормалности на мозокот и ‘рбетниот мозок. Дневните потреби за витамин Б9 за време на бременоста се мултиплицираат и обично не го задоволуваат внесот на храна. Фолната киселина е одговорна за многу функции во организмот, особено во процесите на диференцијација и раст на ембрионските и феталните клетки.Важно е да се нагласи дека најголем дел од штетите предизвикани од недостаток на витамин Б9 се случуваат во текот на првите неколку недели од бременоста. Затоа, неопходна е суплементација пред зачнувањето.

Витаминот Б2 помага во производството на енергија потребна за развој на коските, мускулите и нервниот систем на овошјето. Во отсуство на овој витамин, кученцата и мачињата може да бидат склони кон анемија, слаб раст, варење, како и послаб имунолошки систем.

Витаминот Е ја подобрува функцијата на половите органи, го нормализира лачењето на естроген и прогестерон и придонесува за созревање на јајце клетките. Витаминот Е е еден од најсилните антиоксиданси, кој ги уништува штетните слободни радикали кои можат да го уништат генетскиот материјал. Исто така, докажано е дека витаминот Е може да помогне да се постигне поголема дебелина на ендометриумот (внатрешниот слој на матката), што ги зголемува шансите за зачнување.

Витаминот А го помага развојот на коските и забите кај кученцата и мачињата, како и на имунолошкиот систем. Кај кучките дејството на витаминот А најмногу е на зајакнување на слузокожата на репродуктивниот тракт, а со тоа ја зголемува отпорноста на инфекции и негативното дејство на микроорганизмите.

Витаминот Д е добро познат како основна компонента неопходна за добра апсорпција на калциум, а особено е важен за развојот на забите и коските на фетусот. Витаминот Ц помага да се апсорбира железото и да се изгради здрав имунолошки систем кај мајката и фетусот.

Цинкот е важен за растот на фетусот, бидејќи помага во клеточната делба (примарниот процес во растот на ткивата и органите на плодот). Железото е неопходно за формирање на црвени крвни зрнца и како потпора бидејќи го зголемува волуменот на крвта кај кучките и мачките. Тешко е да се земе од храна во доволни количини за да се задоволат сите потреби. Без доволно железо, фетусот ќе ги „повлече“ резервите на мајката, често предизвикувајќи нејзина анемија и исцрпеност. Дополнувањето на железо преку суплементација ќе ја ублажи оваа состојба.

Омега 3 масните киселини се неопходни за интраутериниот развој на мозокот и нервниот систем.Кај сексуално зрелите кучки овие киселини ги спречуваат воспалителните процеси на мукозната мембрана, а во исто време позитивно влијаат на синтезата на хормоните.

 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Dr.Vet Reprovet Female 100 таблети”

Your email address will not be published. Required fields are marked *