3,700.00ден
Бесплатна испорака ⛟

In Stock
Brands: , Tag:

Description

Brit Care Dog Mini Grain Free Light и стерилизирани гранули се достапни за џуџести кучиња. Брит храната е наменета за потребите на возрасни мали кучиња кои се со прекумерна тежина или биле стерилизирани.

– хипоалергично
– без зрна – спречување на дебелина, помало оптоварување на дигестивниот тракт
– за возрасни кучиња од минијатурни раси
– се препорачува за кучиња со прекумерна тежина или кастрирани кучиња
– месо од зајак и лосос

Состојки: оброк од зајачко месо (25%), протеин од свеж лосос (15%), жолт грашок, наут, лигноцелулоза од бамбус, сушени јаболка, хељда, ленено семе (4%), пилешка маст (конзервирана со токофероли), масло од лосос (2%) ), лушпи и семиња од псилиум (1%), пивски квасец, алги (0,5%, Ascophyllum nodosum), натриум хлорид, хидролизирани школки од школки (извор на глукозамин, 260 mg/kg), боровинки (230 mg/kg, извор на полифенол 70 mg/kg и флавоноиди 30 mg/kg), екстракт од ‘рскавица (извор на хондроитин, 160 mg/kg), манан-олигосахариди (150 mg/kg), билки и овошје (рузмарин, цитрус, куркума, 150 mg/kg) , фрукто-олигосахариди (100 mg/kg), Yucca schidigera (100 mg/kg), брусница (100 mg/kg), инулин (90 mg/kg), млечен трн (75 mg/kg), морско трн (75 mg /kg), камилица (30 mg/kg), каранфилче (30 mg/kg), жалфија (25 mg/kg)

Аналитички состојки: сурови протеини 26,0%, содржина на маснотии 12,0%, влага 10,0%, суров пепел 5,5%, сурови влакна 8,5%, калциум 1,1%, фосфор 0,9%, омега -3 масни киселини 1,5%, омега-6 масни киселини

Нутритивен состав: витамин А (3a672a) 20.000 IU; витамин Д3 (Е671) 1.500 IU; витамин Е (а-токоферол) (3a700) 500 mg; витамин Ц (3a312) 300 mg; Холин хлорид (3a890) 700 mg; таурин (3a370) 200 mg; биотин (3a880) 3 mg; витамин Б1 (3a821) 1 mg; витамин Б2 4 mg; ниацинамид (3a315) 12 mg; Калциум Д-пантотенан (3a841) 10 mg; витамин Б6 (3a831) 1 mg; фолна киселина (3a316) 0,5 mg; витамин Б12 0,04 mg; Л-карнитин (3a910) 200 mg; цинк хелат аминокиселински хидрат 100 mg; железен сулфат монохидрат 80 mg; манган диоксид 40 mg; калиум јодид 0,75 mg; Амино киселина бакар хелат хидрат 15 mg; органска форма на селен произведен од Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 0,2 mg

Табела за хранење: Можете да ја користите табелата подолу како водич за хранење. Земете ги податоците во табелата само како водич. Хранењето е индивидуална активност и потребно е да се води сметка за темпераментот и средината во која живее кучето. Здравиот метаболизам на кучето е одраз на неговата исхрана, која треба да се обезбеди во неколку порции на ден. Дневното снабдување со храна може да варира според моменталните фактори – температурата на околината и нивото на активност (препорачуваме хранењето да се подели на 3 до 5 порции во текот на денот). Гранулите може да се сервираат или суви или навлажнети со вода или супа (гранулите се претвораат во фин сос).

Препорачана дневна доза на Brit Care Dog Mini Grain Free Light & Sterilised:
Тежина на куче (kg)
1kg
2kg
4kg
6kg
8kg
10kg

Дневна количина – одржување на тежината (g/ден)
40g
50g
60g
90g
120g
145g

Дневна количина – намалување на телесната тежина (g/ден)
30g
40g
55g
80g
100g
120g

Спецификации на палетата Brit Care Mini: Малите раси имаат специфични барања за исхрана. Благодарение на нивната големина, тие повеќе се движат во прашина и други загадувачи. Ова го прави кучето повеќе склоно кон стрес и проблеми со палтото и кожата. Неопходно е да се поддржи нивниот имунитет со добра и квалитетна исхрана. Квалитетот на добиточната храна се состои во тоа што во мала храна мора да има многу хранливи материи. Зошто во мала доза? Бидејќи малите кучешки миленици имаат краток дигестивен тракт и брзо варење во споредба со поголемите раси. Формулата Brit Care Mini kibble е дизајнирана да ги задоволи сите потреби на малите кучиња. Brit Care Mini храната нуди висока содржина на месо и функционални супстанции кои поддржуваат:
– имунитет
– фитнес
– здравје на срцето, палтото, кожата, забите и скелетот – анти-стрес фактор, антибактериска заштита на забите, одличен изглед, сјајна обвивка итн. И што е најважно, не

содржат житарки (превенција од дебелина, стабилизирање на шеќерот нивоа, помал товар на дигестивниот тракт, понизок гликемиски индекс). Свежото месо од јагнешко или лосос е исто така вклучено во рецептите за да се подобри долгорочната вкусност. Пропорциите на овие маси имаат позитивен ефект врз сварливоста.

Additional information

Weight 7 kg

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.