Description

Brit Grain-free Veterinary Diet Struvite – Брит Ветеринарна диета Струвите 5кг.

STRUVITE
Комплетна диететска храна за мачки – растворање на камења од струвит, намалување на повторување на камењата од струвит

ИНДИКАЦИИ
• Распуштање на камења од струвит
• Спречување на повторување на струвит (создавање кристали и камења во уринарниот систем)
• Болести на уринарниот тракт
• Бактериски инфекции на уринарниот тракт
• ПИЛЕШКО И ГРАШОК

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

СТРУВИТНО РАСПРАВАЊЕ:
Користете Brit VD Struvite Cat во период од 5-12 недели за растворање на струвит. Редовно проверувајте ја целната pH вредност на урината (6,2-6,4) и функцијата на бубрезите кај старечките мачки.

ПРЕВЕНЦИЈА НА ПОВТОРУВАЊЕ НА СТРУВИТ:
Користете Brit VD Struvite Cat врз основа на анализа на урината во период до 6 месеци за да спречите повторување на камењата од струвит. Редовно проверувајте ја целната pH на урината (6,2–6,4).

СОСТАВ:
дехидрирано пилешко (20%), жолт грашок (16%), протеин од жолт грашок, пилешки масти (10%), хидролизиран пилешки протеин (10%), хељда, зелен грашок (6%), натриум хлорид (3%), јаболко пулпа, компир протеин, масло од лосос (2%), хидролизиран пилешки црн дроб (2%), минерали, пивски квасец, калциум сулфат (0,7%, супстанција закиселување на урина), сушени алги (0,5%, Ascophyllum nodosum), брусница (0,3%) , Vaccinium vitis-idaea), екстракт од квасец (извор на манан-олигосахариди, 0,022%), β-глукани (0,02%), фрукто-олигосахариди (0,02%), јука од мојаве (0,02%), морско тревче (0,015%).

ЕНЕРГИЈА ШТО СЕ МЕТАБОЛИЗИРА:
3.800 kcal/kg

АНАЛИТИЧКИ СОСТОЈКИ:
сурови протеини 34,0 %, содржина на маснотии 16,0 %, сурови влакна 2,2 %, суров пепел 8,7 %, влага 10 %, омега 3 0,6 %, омега 6 2,1 %, калциум 0,8 %, фосфор 0,7 %, натриум 0,7 %, натриум 0,7 %, натриум 0,7 %, 0,1 %, натриум 0,1 %, 0,1 %, магнет калиум 0,45 %, хлориди 1,8 %, сулфур 0,6 %, таурин 0,23 %, хидроксипролин 0,4 %, витамин Д 500 IU/kg, метионин 1,0 %

НУТРИТИВНИ АДИТИВИ НА 1 КГ:
витамин А (3a672a) 25.000 IU, витамин D3 (E671) 500 IU, витамин Е (3a700) 1.000 mg, холин хлорид (3a890) 2.300 mg, биотин (3a880) 3 mg, витамин Б1) 23 mg, витамин Б1 (3a8) mg, ниацинамид (3a315) 100 mg, калциум-D-пантотенат (3a841) 60 mg, витамин Б6 (3a831) 35 mg, фолна киселина (3a316) 15 mg, витамин Б12 0,18 mg, цинк хелат од амино киселини (3b660) 120 mg, железен хелат на аминокиселини хидрат (Е1) 60 mg, манган хелат ако амино киселините хидратираат (Е5) 60 mg, калиум јодид (3b201) 4 mg, пехар хелат на амино киселини хидрат (Е4) 3,5 mg, органска форма Селен произведен од Saccaromyces cerevisiae CNCM I-3060 (селенизиран квасец инактивиран) (3b8.10) 0,2 mg, таурин (3a370) 2,300 mg, L-карнитин (3a910) 230 mg, L-метионин (3c3005) триптофан (3.4.1.) 1 400 mg. Стабилизатори на цревната флора на 1 кг: Enterococcus faecium DSM 10663/NCIMB 10415 (4b1707) 1×109 CFU

Земја на потекло ЕУ

Additional information

Weight 5 kg

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.