4,860.00ден
Бесплатна испорака ⛟

In Stock

Description

Brit Grain-free Veterinary Diet Diabetis – Брит Ветеринарна диета Дијабетис 12кг.

DIABETES
Комплетна диетална храна за кучиња – регулирање на снабдувањето со гликоза (дијабетес мелитус)

ИНДИКАЦИИ
• Дијабетес мелитус
• Одржување на оптимална тежина
• Додадени влакна за ситост

КОНТРАИНДИКАЦИИ
• Кученца
• Бремени и доилки кучиња
• МИСИРКА И ГРАШОК

ПОЧЕТЕН ПЕРИОД НА ХРАНЕЊЕ:
Користете Brit VD Diabetes Dog првично во период до 6 месеци. Дневната количина на храна треба да се подели на 3 еднакви делови и да се служи во редовни интервали во зависност од здравствената состојба на вашето куче. Редовните проверки на гликозата во крвта се неопходни за да се добие оптимална доза на инсулин. Не го хранете вашето куче со друга храна за домашни миленици или човечка храна и закуски.

ДОЛГОРОЧНО ХРАНЕЊЕ:
Одржувањето оптимална тежина за кучиња со дијабетес мелитус ја подобрува чувствителноста на инсулин. Редовните проверки на телесната тежина се неопходни за ефикасно управување со дијабетес мелитус.

СОСТАВ:
дехидрирана мисирка (30%), жолт грашок (18%), хидролизиран протеин од мисирка (14%), сушени јаболка, протеин од жолт грашок, бамбусова лигноцелулоза (5%), пилешка маст (3%), масло од лосос (2%), хидролизиран пилешки црн дроб (2%), минерали, лушпи и семиња од псилиум (0,5%), сушени алги (0,5%, Ascophyllum nodosum), натриум хлорид, хидролизирани лушпи од ракови (извор на глукозамин сулфат, 0,035%) (хидролизирана ‘рскавица извор на хондроитин сулфат, 0,023%), екстракт од квасец (извор на манан-олигосахариди, 0,018%), бета-глукани (0,018%), морско трнче (0,015%), фрукто-олигосахариди (0,012%), мојаве (0,01%) ).

ЕНЕРГИЈА ШТО СЕ МЕТАБОЛИЗИРА:
3.390 kcal/kg

АНАЛИТИЧКИ СОСТОЈКИ:
сурови протеини 37,0 %, содржина на маснотии 12,0 %, сурови влакна 6,5 %, сурова пепел 7,5 %, влага 10 %, омега-3 0,5 %, омега-6 1,35 %, калциум 1,64 %, фосфор 1,0 %, натриум 1,0 %, натриум 1,0 %, 0,0 %, натриум %, скроб 16 %, вкупни шеќери 1,5 %

НУТРИТИВНИ АДИТИВИ НА 1 КГ:
витамин А (3a672a) 20.000 IU, витамин D3 (E671) 1.000 IU, витамин Е (3a700) 1.000 mg, витамин Ц (3a312) 500 mg, холин хлорид (3a890) 2.300 mg 8 (8 mg) B, биотин (3). 3a821) 11 mg, витамин Б2 10 mg,
ниацинамид (3a315) 55 mg, калциум-D-пантотенат (3a841) 25 mg, витамин Б6 (3a831) 7 mg, фолна киселина (3a316) 5 mg, витамин Б12, цинк1 0. хелат на амино киселини хидрат (3b606) 140 mg, железен хелат на амино киселини хидрат (Е1) 45 mg, манган хелат на амино киселини хидрат (E5) 60 mg, калиум јодид (3b201) 3,5 mg, аминокиселински хелат Е4) 5 mg, органска форма на селен произведен од Saccaromyces cerevisiae CNCM I-3060 (селенизиран квасец инактивиран) (3b8.10) 0,2 mg, таурин (3a370) 2,300 mg, L-карнитин (3a910) 500 mg. Стабилизатори на цревната флора на 1 кг: Enterococcus faecium DSM 10663/NCIMB 10415 (4b1707) 1×109 CFU

Содржи антиоксиданси одобрени од ЕУ: токоферол екстракти од растително масло (1b306), аскорбил палмитат (1b304) и екстракт од рузмарин.

Земја на потекло ЕУ

Additional information

Weight 12 kg

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.