750.00ден

In Stock
Brand:

Опис

МУЛТИВЕТ комплементарна храна за кучиња и мачки – со аминокиселини и масни киселини

Аналитички вредности: суров пепел 39%, сурови влакна 26%, сурови протеини 10%, калциум 6%, фосфор 3%, сурови масла и масти 2% Состав: пивски квасец, целулоза во прав, калциум карбонат, моно калциум фосфат, силициум диоксид, магнезиум стеарат, магнезиум оксид.

Адитиви (по кг): Нутриционисти: Витамини: A E672 1.000.000 IU, D3 E671 40.000 IU, C 5000 mg, E 3a700 (RRR алфа токоферол ) 4000 mg, B3 (ниацин) 2500 mg, B5 120 mg, B5 100 mg 300 mg, K3 200 mg, Фолна киселина 200 mg, H (биотин) 20 mg, B12 1 mg, Елементи во трагови: железо (железен II сулфат, монохидрат) E1 3000 mg, цинк (цинк сулфат монохидрат) E6 2700 mg, манган (манган сулфат монохидрат) E5 2000 mg, бакар хелат на аминокиселини хидрат E4 јодин, анхидриран 200 mg, ) E2 35 mg, селен (натриум селенит) E8 5 mg.

Амино киселина: 3a730 Таурин 20000 mg Масни киселини: Омега 3 масни киселини DHA (сушени алги-Schizochytrium limacinum) 2000 mg. Препорачана дневна количина на исхрана за животните: 1 таблета до 10 кг телесна тежина. Зголемени терапевтски вредности – дневна препорачана доза: 2 таблети до 10 кг телесна тежина.

ПРЕПОРАКИ ЗА УПОТРЕБА Мултивет е наменет за сите категории и возрасти на кучиња и мачки. За зајакнување на имунитетот и отпорноста на болести и инфекции, препорачуваме редовна, дневна доза Multivet 1 таблета на 10 килограми телесна тежина. Мултивет се препорачува за спортски, сервисни и ловечки кучиња, особено за време на периоди на зголемена физичка активност. Мултивет исто така се покажа како добар додаток во исхраната на кучињата и мачките кои биле изложени на стрес, долг транспорт и промени во животната средина. Во овие ситуации, апетитот на кучето се намалува, така што резервите на витамини и минерали во телото се намалуваат. Во овие случаи, се препорачува терапевтска доза Multivet 2 таблети на 10 килограми телесна тежина

Кучињата и мачките се секојдневно изложени на одредени физички напори и активности. Многу често, храната што ја користиме во исхраната на нашите миленици не е адекватно нутритивно избалансирана, па во организмот има недостиг на одредени минерали и витамини. Затоа сопствениците на кучиња и мачки треба да користат таков производ како извор на микро и макро елементи за нивните миленици. Нашето професионално, одгледувачко и изложбено искуство не доведе до развој на овој производ, со цел да се задоволат потребите на домашните миленици кои се изложени на физички напор, како и нивната подготовка за изложби и презентации. Нивото на минерали и витамини е оптимално за да ги задоволи и најпребирливите кучиња и мачки. Минералите најчесто се во органска (хелатна) форма, која е форма што организмот најлесно ја користи. Присуството на Омега 3 масните киселини придонесува за позитивното дејство на Мултивет на повеќе органи и метаболички процеси во организмот. Поради нивната биолошка улога, Омега 3 масните киселини се користат во исхраната на кучињата од конкуренција, постарите кучиња и мачки, животни кои страдаат од хронично воспаление (остеоартритис, хронична бубрежна дисфункција, кожни болести). Омега 3 масните киселини играат важна улога во функцијата на мозокот, правилен раст и развој на потомството, ги намалуваат факторите за развој на срцеви заболувања и артритис.

Тауринот е есенцијална аминокиселина во исхраната на мачките. Основната улога на оваа аминокиселина е да ја поддржува оптималната работа на репродуктивниот систем како и сетилата за вид. Недостатокот на храна многу брзо се манифестира со зголемено расипување на забите, репродуктивни нарушувања, кардиоваскуларни нарушувања, губење на видот. Вклучувањето на таурин во Multivet овозможува задоволување на дневните потреби за оваа аминокиселина.

Спортските и ловечките кучиња често не добиваат оптимални дози на витамини и минерали во текот на сезоната на лов, па нивната здравствена состојба се влошува со текот на времето. Возрасните ловечки кучиња можат да добијат двојна дневна доза Мултивита во текот на сезоната на лов, со цел да се надминат потенцијалните здравствени проблеми. Мултивет добро се покажа и во исхраната на кучињата кои беа изложени на стрес, долги транспорти и промени во околината. Во такви ситуации кај кучињата се намалува апетитот, па врз основа на тоа се намалува депото и резервите на витамини и минерали во организмот. Бројот на состојки, како и нивното ниво, укажуваат на тоа дека се работи за комплексен и висококвалитетен производ, наменет за исхрана на кучиња и мачки. Искусивме дека употребата на овој производ во исхраната има позитивни ефекти во првиот период на употреба. Искуствата што ги стекнавме како врвни одгледувачи, ветеринари и нутриционисти кои се занимаваат со исхрана на животните, како и советите што ги добиваме од професори и стручни соработници на Катедрата за исхрана на Факултетот за ветеринарна медицина во Белград гарантираат дека нашите производи ќе ги постигнат посакуваните резултати. .

Дополнителни информации

Тежина 1 kg

Критики

Нема критики сеуште.

Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.