800.00ден

In Stock

 

Brand:

Description

Калциум и фосфор за поддршка на раст и регенерација на коските

Canvit Biocal Plus е извор на калциум и фосфор со одлична биолошка достапност. Засилен е со колаген за поддршка на правилен развој, раст и регенерација на коските, зглобовите и забите.
Canvit Biocal Plus спречува недостаток на калциум кај жени доилки.
Калциумот и фосфорот се минерални елементи неопходни за правилен развој и функционирање на коските, зглобовите, забите и мускулите. Колагенот е структурна компонента на коските и зглобовите и ја штити нивната сила и еластичност. Недостаток на овие елементи резултира со слаб развој на скелетот, побавно заздравување на фрактурите и слабост. Кај доилки кои страдаат од хипокалцемија, тоа може да доведе до грчеви во мускулите и губење на свеста (еклампсија).

Колаген за здрави зглобови и тетиви
Калциум, натриум, фосфор и колаген неопходни за правилен развој на коските, тетивите и зглобовите
Погоден за време на ексфолијација на забите, во периоди на раст и за стареење на кучиња
Калциумот е неопходен за правилна мускулна функција и позитивно влијае на квалитетот на забите

 

Индикации:

Поддржува правилен развој и раст на коските и зглобовите кај кученца и кучиња што растат
Поддржува третман на фрактури и закрепнување по операција на мускулно- скелет,
спречува недостаток на калциум кај доилки (еклампсија)

Инструкции:

Давајте ги таблетите директно од рака или смачкани во храна за време на раст, третман на фрактури или доење. Дозата може да биде двојно зголемена во случај на недостаток на калциум или фосфор.

Препорачана дневна доза:

1-2 таблети на 5 кг телесна тежина

Една таблета содржи:
калциум 90 mg, фосфор 30 mg, колаген 100 mg

Пакет:

230 g (230 таблети, трае 115 дена за куче од 20 кг)

Additional information

Weight 0.23 kg

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

You may also like…