10% ПОПУСТ

3,150.00ден
Бесплатна испорака ⛟

In Stock

Description

Vincent Life Junior

Vincent Life Junior со пилешко и ориз е комплетна и избалансирана храна за кученца од сите раси.

Формулата на оваа храна е создадена за да ги задоволи нутритивните потреби на кученцата во периодот на раст. Високиот квалитет на пилешките протеини обезбедува оптимален раст и развој.

Аналитички компоненти: Сурови протеини 30,0%; Сурови масла и масти 16,0%; Сурови влакна 2,5%; Суров пепел 7,7%; Калциум 1,45%; Фосфор 1,0%; Енергија 4000 kcal/kg.

Состав: дехидрирано месо (пилешко 30%), житарки (ориз 4%), пилешки масти, деривати од растително потекло, витамини, минерали, пивски квасец.

Адитиви по кг – Нутритивни адитиви: Витамин А (ретинил ацетат) 20000 IU; Витамин Д3 1120 IU; Витамин Е (all-rac-алфа-токоферил ацетат) 120 mg; Витамин Б1 (тиамин хидрохлорид) 3,92 mg; Витамин Б2 (рибофлавин) 6,4 mg; Ниацинамид 60 mg; Калциум-Д-пантотенат 15,8 mg; Витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид) 4,75 mg; Фолна киселина 1,79 mg; Витамин Б12 (цијанокобаламин) 0,12 mg; Биотин 0,32 mg; Витамин К3 (менадион натриум бисулфит) 3,26 mg; Холин хлорид 896 mg; Железо карбонат (железо) 208 mg; Калиум јодид 1,63 mg; Купрен сулфат пентахидрат (бакар) 53,8 mg; Манган оксид (манган) 36,2 mg; Цинк оксид 79,9 mg; Натриум селенит (селен) 0,35 mg; Лизин (L-лизин монохидрохлорид технички чист) 632 mg. Технолошки адитиви: антиоксиданси, конзерванси.

 

Dr.Vet Kalcivet 100 таблети минерална дополнителна храна за кучиња и мачки – со амино киселини (лизин, метионин) Аналитички вредности: калциум 18%, фосфор 6%, лизин 0,4%, метионин 0,4%, натриум 0,2%

Состав: пивски квасец, целулоза во прав, калциум карбонат, монокалциум фосфат, силициум диоксид, магнезиум стеарат, магнезиум оксид. Адитиви (по кг): Нутриционистички: Витамини: A E672 700.000 IU, D3 E671 40.000 IU, E 3a700 (RRR алфа токоферол) 3.000 mg, C 2000 mg B3 (ниацин) 1.000 mg, B2 600 mg, B5 10 mg, B5 1030 mg mg, фолна киселина 100 mg, H (биотин) 10 mg, B12 0,8 mg. Елементи во трагови: цинк (цинк сулфат монохидрат) E6 2.000 mg, железо (железен сулфат II, монохидрат) E1 2000 mg, манган (манган сулфат монохидрат) E5 1500 mg, бакар хелат од аминокиселини хидрат E4 iodine, mg 100 ) E2 35 mg, селен (натриум селенит) E8 5 mg.

Амино киселини: метионин 3c301 (DL-метионин) 4000 mg, лизин 3c323 (L-лизин монохидрохлорид 4000 mg.

Препорачана дневна количина на исхрана за животните: 1 таблета до 10 кг телесна тежина Зголемени терапевтски вредности – дневна препорачана доза 2 таблети до 10 кг телесна тежина

ПРЕПОРАКИ ЗА УПОТРЕБА Се користи кај кученца и мачиња од 3 до 12 месеци. Содржи сè што ви е потребно за најчувствителниот период од животот на секое куче и мачка (оптимален сооднос Ca-P, комплекс на витамини и минерали, амино киселини) за поддршка на изградбата на коските и мускулите, за правилен и цврст заб. Калцивет се препорачува во втората половина од бременоста кога фетусот почнува интензивно да расте и додека кучките и мачките ги дојат своите младенчиња. Со својот состав, Kalcivet помага во изградбата на скелетниот систем на фетуси и доенчиња, ги поддржува кучките и мачките во периодот на лактација и им помага на женките брзо да ја вратат својата кондиција по периодот на доење. Препораката е редовна, дневна доза од 1 таблета на 10 килограми телесна тежина. Кај кучките и мачките кои дојат, бројот на таблети може да се зголеми во однос на бројот на кученца.

Dr.Calcivet е производ наменет за исхрана на кученца, растечки млади кучиња, бремени и доилки кучки, постари кучиња и мачки од истите возрасни категории. Калциумот, фосфорот и витаминот Д се многу важни за правилен раст и развој на скелетниот систем на кучињата и мачките. Оптималниот сооднос на Ca и P – 3: 1 во пракса се покажа како соодветен за различни категории на кучиња и мачки. Личните искуства во образованието, како и професионалните препораки беа само дел од насоките во развојот на овој производ. Во редовната исхрана, нашите миленици често не добиваат соодветни количини од споменатите минерали, па затоа е многу тешко да се очекува оптимално да се развие скелетниот систем. Употребата на Calcivet во првите 12 месеци од растот и развојот на кученцата и мачињата спречува виткање и деформација на коските.

Покрај калциумот, фосфорот и витаминот Д, калциумот содржи и други есенцијални витамини, минерали и амино киселини. Минералите се од органско (хелатно) потекло, што е форма што организмот најлесно ја користи. На овој начин се намалува негативното влијание на калциумот врз ресорпцијата на минералите, па добиваме повеќекратен ефект. Лизин и метионин се есенцијални амино киселини за кучиња и мачки. Телото не може сам да ги синтетизира и калциветот е нивниот одличен извор. Лизин и метионин учествуваат во синтезата на протеините и нивниот недостаток кај кученцата и мачињата го забавува растот. На овој начин, покрај коските, го поддржуваме и мускулниот систем на младите категории и го зголемуваме квалитетот на млекото кај кучките и мачките кои дојат. Огромниот број на состојки ни кажува дека се работи за многу сериозен и прецизно анализиран производ, кој покрај примарниот ефект врз коскениот систем влијае и на развојот на целиот организам.

Потребите за минерали и витамини кај бремените кучки и мачки секојдневно се зголемуваат со растот и развојот на фетусот. Со користење на Calcivet за време на бременоста, тој ни овозможува да ја одржуваме состојбата на кучките и мачките, како и оптималното здравје и големината на кученцата и мачињата по раѓањето.

Кучките и мачките преку млекото секојдневно излачуваат големи количини на минерали и витамини, па затоа е неопходно покрај храната да се вклучат и додатоци во исхраната кои ќе ги надоместат загубите. Сварливите форми на минерали овозможуваат брзо надополнување на депоата во организмот, како и брзо подобрување на состојбата на кучките и мачките по периодот на доење.

Дозите на овој производ се поделени на препорачани (дневни) и терапевтски дози. Во пракса, калциветот се покажа како производ кој се користи и за терапевтски цели при фрактури и деформитети на коските.

Искуствата што ги стекнавме како врвни одгледувачи, доктори по ветеринарна медицина и нутриционисти кои се занимаваат со исхрана на животните, како и советите што ги добиваме од професорите и стручните соработници на Катедрата за нутриционизам на Факултетот за ветеринарна медицина во Белград гарантираат дека нашите производи ќе постигне саканите резултати.

Dr Kalcivet

Additional information

Weight 15 kg

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.