Што треба да го хранитe вашето куче?

Постојат голем број на потенцијални храни за кучиња, но може да биде тешко да се утврди која е најдобра храна за вашиот пријател со четири нозе. За да ви помогнеме да донесете информирана одлука, имајте ги на ум овие фактори кога одлучувате што да го храните вашето куче.

Што јадат кучињата

Важно е да запомните дека сите кучиња се индивидуални, и каква храна може да биде добра за кучето на вашиот пријател може да биде сосема несоодветна за вашето куче.

Домашните кучиња во голема мерка се месојади кои јадат некои сештојади храна. Важно да се осигурате дека храната на вашето куче е целосна и избалансирана за неговата фаза на живот, и ако има некои медицински проблеми.

Сосема е прифатливо да го нахраните вашето куче со чиста диета со сува храна, можете да ја измешате нивната исхрана со некое варено или сурово месо, риба, зеленчук и ориз.

Конзервирани сардини, конзервирана туна и конзервиран лосос во изворска вода може да се хранат како повремено уживање на вашето куче, но секогаш прво проверувајте дали има рибини коски.

Колку храна му е потребна на вашето куче

Количината храна што му е потребна на вашето куче во голема мера ќе зависи од големината, расата и возраста на вашето куче, како и од тоа колку редовно вежба. Клучно е да се осигурате дека не го прехранувате вашето куче. Ако некогаш не сте сигурни, прашајте го вашиот ветеринар за да ја процени исхраната и исхраната на вашето куче, како и состојбата на неговото тело и целокупното здравје.

Секогаш осигурајте се дека вашето куче е добро хидрирано. Ова значи да бидете сигурни дека нивниот сад со вода е полн во секое време и дека се менува секој ден, за да можат да се напие вода кога сака.

При проценка на големината и тежината на вашето куче, далеку поважно е да ја разгледате формата на неговото тело отколку тежината. Сакате вашето куче да биде слабо, што значи дека треба да можете да ги чувствувате нивните ребра кога цврсто ќе ги превртите прстите на страната и ќе видите дефиниран струк. Ако ова не е можно, време е на диета. Дебелината кај кучињата е поврзана со намалена долговечност и болести како што е остеоартритисот, и е тотално спречена. 

идеална тежина на кучето

Храна во однос на возраста на вашето куче

8–16 недели

Ова е период кога многу кученца ќе влезат во нивниот нов дом. Важно е во овој момент да не се прават огромни промени во исхраната бидејќи ненамерно може да предизвикате стомачни тегоби.

Идеално, ќе продолжите со квалитeтна храна и ќе ја воведете храната со која сакате да го храните во мали инкрементални фази во рок од неколку недели додека не гo прeфрлитe вашето кученце на  новата храна која планиратe да му ја даватe.

Најдобра храна за хранење е квалитетна сува храна направена за кученца. Ова осигурува дека се присутни сите хранливи материи што му се потребни на вашето кученце за раст и развој.

Можете да додадете варено месо и зеленчук или ориз по ваша желба, сепак, главната храна треба да биде комерцијално избалансирана сува храна.

Сурови диети не се препорачуваат за многу млади младенчиња бидејќи немаат развој на имунитет за да се справат со големо оптоварување на бактериите. Исто така е многу тешко да се балансира сурова диета за одгледување кученца.

Кученцата има голема побарувачка во исхраната и не може да помине долго без храна. Многу е важно редовно да се хранат мали оброци.

16+ недели

На 16-недела, слободно воведете постепено сурови месни коски. За кученцата, генерално, една коска неделно е доволна; само нeмојтe да му даватe варeна или пeчeна пилeшка коска.

Не се вознемирувајте ако вашето кученце стане посесивно над храната кога јаде. Секогаш обесхрабрувајте ги децата да бидат премногу блиску до нив кога јадат и бидете претпазливи дека може да ржат ако се обидете да ја однесете храната. Може да спречите развој на чување храна со тоа што ќе го храните вашето кученце рано. 

Како што вашето кученце старее, можете постепено да го намалите бројот на оброци до двапати на ден. Обидете се да се осигурате дека не го прехранувате вашето куче. Може да биде незгодно бидејќи повеќето луѓе претпоставуваат дека на поголемите раси им треба повеќе да јадат; сепак, тоа не е секогаш така. Прејадувањето на вашето кученце може да доведе до здравствени проблеми како што се проблеми со мускулно-скелетот подоцна во неговиот живот. 

Возрасни кучиња

Возрасните кучиња треба да се хранат или еднаш или двапати на ден. Користете висококвалитетна храна за кучиња, осигурувајќи се дека е соодветна за животната фаза и здравствениот статус на вашето куче. 1

Кучињата од мала или средна раса обично се сметаат за „возрасни“ од 12 месеци возраст, додека за вашите кучиња од поголема раса им треба малку подолго и стануваат „возрасни“ до 18–24 месеци.

Проверете кај вашиот ветеринар кога да ја смените храната што одговара на кутре во храна соодветна за возрасни.

Истите упатства за хранење важат и за возрасни кучиња. Осигурете се дека диетата што ја избравте е целосна и избалансирана. Можете да додадете месо (варено или сурово) и зеленчук или риба за разновидност. Изберете големи, сурови, месни коски. Што е најважно, не претерајте храна.

Сениори кучиња

За постарите кучиња, клучна е потребата да се чуваат витамини за нивното здравје. Многу постари кучиња имаат хронични здравствени проблеми кои можат да бидат во полоша или подобра состојба од храната што го храните.

За некои постари кучиња, честите помали оброци ќе ги одржат среќни и задоволни. За други, станува збор за одржување на работите исто како порано. На некои постари кучиња можеби ќе им требаат повеќе влакна, протеини или други хранливи материи за да обезбедат грижа за нивното тело. Зборувајте со вашиот ветеринар за специфичните потреби на вашето куче.

Чувајте одредена храна надвор од дофат

Кога станува збор за вашите миленици, не е сè што луѓето јадат за нив е безбедно. Важно е да се знае дека иако оваа листа не е сеопфатна, овие се најчестите јадења во домаќинството од кои ќе треба да го заштитите вашето кученце.

Чоколадо

Додека кучињата сакаат мирис на чоколадо, тоа е токсично за нив и никогаш не треба да се хранат со нив. 1

Кромид и лук

Кромидот е многу токсичен за кучињата. Тие предизвикуваат оксидативно оштетување на црвените крвни клетки предизвикувајќи нивно раскинување што доведува до анемија.

Цитрус

Лимонската киселина што се наоѓа во овошјето како грејпфрут, лимон, вар и портокал, може да предизвика дијареја, повраќање и на најлош крај на скалата, депресија на централниот нервен систем. 4

Млеко и лактоза

Некои кучиња може да бидат нетолерантни на лактоза, што резултира во стомачни тегоби како повраќање или дијареја. Ако вашето куче силно реагира на млечни производи, најдобро е да ги избегнувате.

Тесто суров квасец

Додека вашето куче може да jaдe мали парчиња леб, сурово тесто дефинитивно не. Како што квасецот се крева, може да предизвика гасови во дигестивниот систем на кучето, што е болно и може потенцијално да му го раскине стомакот или да предизвика проширување на желудникот и волвулус. 4

Масни јадења

Ако гледате на одржување на здрава тежина за вашето куче, треба да се избегнува слатка и масна храна. Исто така, масната храна може да доведе до болести како што е панкреатит. 4

Солена храна

Солта е неопходна компонента во исхраната на вашето куче, помагајќи во работата на мускулите и нервите. Сепак, некои кучиња со хронични заболувања, како што се проблеми со бубрезите, срцето или црниот дроб, можеби ќе треба да внимаваат на нивната потрошувачка на сол. Секогаш е важно да добиете совет од вашиот ветеринар во врска со исхраната на вашето домашно милениче.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *