Колку се чести кожните алергии од храна за кучиња

Дали чешање на кожата = алергија на храна? Можеби сте прочитале за алергии од храна за кучиња и како тие често се манифестираат во чешање на кожата. Ова е различно од алергиите на храна кај луѓето. Сепак, не паѓајте во стапицата да претпоставувате дека чешањето на кожата на вашето куче мора да биде предизвикано од алергија на храна. Ако пребарате на Google, веројатно ќе прочитате многу за тоа како алергиите на храна, особено алергиите од жито, се главната причина за чешање на кожата кај кучињата. Вистината е дека вистинските алергии на храна не се толку чести кај кучињата – само околу 5% од кучињата имаат вистинска алергија на храна. Всушност, многу почесто е вашето куче да има алергија на алергени во животната средина, како што се растенија, полени, инсекти и грини. И кога постои вистинска алергија, најчестите алергии се на месни протеини, вклучувајќи пилешко, говедско или свинско, наместо житарки.

Па, кои специјални состојки се наоѓаат во „храните за нега на кожата“?

Секоја храна за кучиња за нега на кожа на пазарот има маргинални разлики во нивните рецепти. Овие состојки вклучуваат:

  • витамини од групата Б,
  • есенцијална аминокиселина , комбинирана со витамини Б, тие помагаат во поддршка на церумиди, кои се поврзувачки врски помеѓу клетките на кожата. Ова на крајот помага во зајакнување на бариерата на кожата.
  • Омега 6 масни киселини (вклучително и гама-линоленска киселина) – помага во поддршка на здрава кожа и сјаен капут
  • Омега 3 масни киселини (вклучувајќи EPA и DHA) – овие имаат докажано антиинфламаторно дејство што помага во смирување на чешање, воспаление на кожата
  • Антиоксиданти, вклучувајќи витамин Ц и витамин Е – помагаат во поддршката на имунитетот и ги намалуваат слободните радикали кои ја оштетуваат кожата

Предлог храни за кучиња кои имаат осетлива кожа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *