Како да ги одржувате кучињата ладни во лето

Одржувањето на вашето куче ладно на топло време е за внимателна подготовка и планирање. Ова ќе го одржи вашето куче здраво и среќно и ќе го намали ризикот вашето куче да страда од топлотен удар. За да ви помогнеме да останете на врвот на работите, ги составивме нашите летни совети за нега на кучиња, за да можете безбедно да уживате во сонцето со вашиот најдобар пријател.

КАКО ДА ГИ ОДРЖУВАТЕ КУЧИЊАТА ЛАДНИ

Постојат многу начини на кои можете да му помогнете на вашето куче да остане ладно на топло време, овие совети помагаат и да се разлади кучето ако е премногу топло

Охрабрете ги да останат во засенчени места и подалеку од директна сончева светлина

– Ставете влажнa крпа за да легнe

– Наполнете шише со ладна вода, но внимавајте на какви било знаци на џвакање бидејќи материјалот може да биде штетен доколку се проголта

– Ставете ја градинарската прскалка

– Чувајте базен во сенка за да се прскаат и ладат

НИКОГАШ НЕ ГИ ОСТАВАЈТЕ КУЧИЊАТА ВО АВТОМОБИЛ

Оставањето куче сам во вжештен автомобил може да биде фатално

– дури и паркирано под сенка со отворени прозорци, кучињата можат многу брзо да станат вознемирени и непријатни. Погрижете се секогаш да имате план за вашето куче да не биде оставено само во автомобилот или во кој било друг затворен простор.

ПЛАНИРАЈТЕ ГИ ПРОШЕТКИТЕ

Обидете се и избегнувајте да го извадите вашето куче на пладневно сонце. Раните утрински или вечерни прошетки ќе бидат посвежи и попријатни за вашиот најдобар пријател.

ВОВЕДЕТЕ НОВИ ИГРИ

Воведувањето нови игри кои не вклучуваат премногу трчање е добра идеја кога времето станува потопло.

– Скријте играчки или задоволства и оставете го вашето куче да ги намириса

– Користете играчки или задоволства за да го поттикнете вашето куче да влезе во засенчен базен за веслање

– Замрзнете ја храната или користете специјални загатки за храна за да го одржите вашето куче стимулирано без премногу напор

ЗАПОМНЕТЕ ГО РЕДОВНО ЧEШЛАЊЕ

Редовното дотерување и/или потстрижување ќе го одржува палтото на вашето куче чисто и без јазли. Ова е важно бидејќи душекот може да ја зароби топлината. Погледнете ја нашата палета на производи за нега на кучиња овде

ЗАШТИТЕТЕ ГИ ШАПИТЕ НА ВАШЕТО КУЧЕЊЕ ОД ЖЕШКИ ПОВРШИНИ

Жешките површини можат навистина да ги повредат перничињата за стапалата на вашето куче, особено песокот или асфалтот. Ако овие површини се премногу жешки за вас, големи се шансите и вашето куче да размислува исто. Tемпературата на асвалтот е скоро два пати поголема од температурата на воздухот затоа избегавајте да ги шетате кучињата кога има високи температури. Со шетање на жежок асвалт може да им изгорат шепите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *